Czym jest suknia wieczorowa?

Suknia wieczorowa to długa sukienka ubierana zazwyczaj na oficjalne przyjęcia. Długość sukienki może się różnić od ballerina do do ziemi. Sukienki wieczorowe są często wykonywane z luksusowych tkanin takich jak szyfon, tafta, aksamit, atłas lub jedwab. Suknia wieczorowa jest często mylona z suknią balową – różnica polega na tym, że suknia balowa zawsze ma pełną, rozkloszowaną spódnicę i górę bez ramiączek. Natomiast suknia wieczorowa może mieć bardzo różny fason – ołówkowa, syrena, w kształcie A czy też w kształcie tuby – może mieć ramiączka, a nawet rękaw.

Historia

W średniowieczu, suknia dla kobiety nie została jeszcze opracowana. Kobiety zazwyczaj po prostu dodawały tren do swojego ubioru na oficjalne okazje.  Dopiero począwszy od XIX wieku, termin „suknia wieczorowa” zaistniał w świadomości społeczeństwa. W tamtych czasach modna długość sukienki była do kostek, ale za panowania Wiktorii, suknie były już do samej ziemi. Style zmieniały się – w 1830 roku panowały w modzie ogromne rękawy, dekadę później suknie odsłaniały już ramiona i do mody weszły szerokie falbanki. W następnym dziesięcioleciu stylowe były bardzo duże dekolty, a w 1860 doszły do tego krótkie rękawy. Następnie były modne sukienki długie i smukłe, z bardzo krótkimi rękawami w 1870 r., następnie w 1880 r. sukienki noszono bez rękawów, za to z rękawiczkami. W 1890 r. królował kwadratowy dekolt, talia osy oraz spódnice z długimi trenami. W czasach Edwardiańskich natomiast najbardzierj popularny był fason tzw. „Empire”. Później, w 1920 roku, suknie wieczorowe były bardzo proste, aby dopasować się do stylu epoki klap u mężczyzn. Począwszy od 1930 roku, suknie wieczorowe zaczęły się modernizować. Wraz ze stylem Empire, przez lata doszły do popularności fasony ołówkowy, syrena oraz w kształcie trąbki. Ponadto w kolejnych epokach stały się bardzo modne – opuszczona talia oraz styl ‚Princess’ (Księżniczka). W dzisiejszych czasach suknie wieczorowe występują już w prawie każdym fasonie i ubiera się je na oficjalne okazje, takie jak wyjście do opery, na oficjalne obiady, przyjęcia koktajlowe oraz przyjęcia weselne.

Okazje „White tie” (do tzw. Białego Krawata)

Sukienki noszone do takich okazji są zwykle dużo bardziej strojne niż w przypadku przyjęć „Black Tie” (do tzw. Czarnego Krawata). Przykładowo sukienka będzie pełniejsza, aby dopasować się do bardziej formalnego stroju mężczyzny.

Okazje „Black tie” (do tzw. Czarnego Krawata)

Długość sukni wieczorowej na taką okazję może być „Tea length” (od połowy łydki do kostek) aż do pełnej długości (do podłogi). Ogólnie rzecz biorąc, te same zasady odnoszą się do okazji „White Tie” jak i do „Black Tie”, choć w niektórych przypadkach dopuszczalna jest sukienka koktajlowa. Jednak kobiety zwykle noszą suknie wieczorowe na takie okazje.

Style i fasony sukni wieczorowych

Styl ołówkowy

Styl ołówkowy ma na celu mocne dopasowanie do figury. Zazwyczaj jest bez paska i ma prosty krój. Może mieć ramiączka lub być bez ramiączek.

Syrena

Syrena, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że ​​wieczorowa sukienka jest w kształcie syrenki. Na górze dopasowany stan, a spódnica ma przypominać ogon syreny.

Sukienka o kroju „A”

Suknia wieczorowa o linii „A” jest nieco w kształcie dzwonu, obcisła na górze i stopniowo rozszerzająca się u dołu, bez fałd, drapowań lub zakładek. To sprawia, że ​​wygląd ma prosty, ale elegancki. Jest to najbardziej popularny krój, pasuje do prawie każdej figury. Ładnie kryje duże biodra, a wąskim dodaje kształu.

Kształ trąbki

Jeśli suknia wieczorowa jest w kształcie trąbki, to znaczy, że jest obcisła aż do kolan, a następnie mocno się rozszerza. Podobna do fasonu syrenki, z tym, że rozszerzenie zaczyna się wyżej.

Styl Empire

Sylwetka Empire charakteryzuje się cięciem zaraz pod biustem z którego spódnica wisi już prosto i luźno, w lekkim i zwiewnym stylu.

Niska talia

W takim wypadku linia talii w sukience wieczorowej jest poniżej prawdziwej talii. Spódnica może być dopasowana lub się rozszerzać.

 🙂

Styl „Princess” (Księżniczki)

Krój sukni wieczorowej „Princeska” jest ciasny, z godetami, wiszący niezłamaną linią od ramienia aż do rozkloszowanego brzegu.

Rzemiosło

Suknie wieczorowe można odróżnić od zwykłych sukienek na dzień poprzez dwie podstawowe cechy . Pierwsza z nich to fason, który bywa „couture” i jest zgodny z najnowszymi trendami mody, chyba że jest to suknia balowa – w tym przypadku będzie miała bardziej klasyczną linię. Drugą cechą jest materiał. Suknie wieczorowe mają tendencję do bycia szytych z luksusowych materiałów takich jak jedwab, aksamit, tafta i jedwab, mogą też być bogato haftowane lub zdobione koralikami, cekinami, szlachetnymi kamieniami lub innymi ozdobami. Zamożne kobiety preferują często suknie wieczorowe szyte na miarę, które mają na celu podkreślać atuty ich figury. We wszystkich przypadkach, suknie wieczorowe przeznaczone są do noszenia razem z wysokiej jakości biżuterią.

Suknie wieczorowe są zazwyczaj związane z przepychem i luksusem, a ubierane są na takie wydarzenia, jak Academy Awards w Stanach Zjednoczonych, otwarcie sezonu w obszarach miejskich i inne oficjalne przyjęcia. W większości przypadków suknie wieczorowe nie są przeznaczone do noszenia więcej niż raz, choć celebryci lub gwiazdy mogą przeznaczyć używaną suknię na aukcję, na cele charytatywne. W niektórych przypadkach, zwłaszcza na najważniejszych wydarzeniach publicznych, znani projektanci pożyczają swoje wyjątkowo zaprojetowane suknie znanym uczestnikom imprezy, aby zaprezentować swoje umiejętności, a następnie przyjmują z powrotem taką sukienkę na koniec wieczoru i przenoszą do swojego stałego archiwum.

Alternatywy dla sukni wieczorowej

  • W latach 40, projektanci zaprezentowali tzw. kostiumy taneczne, czyli sukienki do tańca. Takie suknie na imprezy taneczne miały zazwyczaj pełną spódnicę (np. z koła) i były szyte specjalnie na takie pół-oficjalne lub oficjalne okazje. Sukienka do tańca jest krótsza niż suknia wieczorowa.
  • Spódnica balowa jest wariantem, który pojawił się w latach 90 XX wieku. Do pełnej, długiej spódnicy ubierało się wtedy kaszmirowy sweterek, koronkową koszulkę lub inną elegancką górę.

Zakup sukni wieczorowej

Zapraszamy do zakupu sukni wieczorowej, rówież na miarę w naszym sklepie internetowym suknie.net

lub do naszego firmowego

Salonu Sukni Wieczorowych DAGNEZ
w Galerii Krakowskiej
ul. Pawia 5
31-154 Kraków
zobacz mapę

 

Dodaj komentarz

Od 15 września zapraszamy do naszego salonu w
Galerii Plaza Kraków

Dagnez Plaza